Ian Lang

Mr Ian Bruce Lang

Rush ID: 4641

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Cabinet minister
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
4641
MNIS ID:
896
Wikidata Entity ID:
Q333030
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. LANG, Ian (1940- )

Peerages

  1. Baron Lang of Monkton

    Life

    1997

Constituencies

  1. Galloway and Upper Nithsdale

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Galloway

    Party: Conservative
    Year of election: 1979
    Date of election: 3 May 1979
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: Conservative
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Glasgow Pollok

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974ยน
    Date of election: 1974-02-28 00:00:00 UTC
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
  2. Central Ayrshire

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1970
    Date of election: 1970-06-18 00:00:00 UTC
    Nature of election: General election
    Party: Conservative

Ministerial offices

  1. Whip 1981-1983

  2. Whip 1983-1986

  3. Under-Secretary 1986

  4. Minister of State 1987-1990

  5. Secretary of State for Scotland 1990-1992