Arthur Tree

Mr Arthur Ronald Lambert Field Tree

Rush ID: 6026

Details

Born:
26 September 1897
Died:
14 July 1976
Birth place:
U.K.
Gender:
Male
Ethnicity:
Unknown
Religion:
Unknown
Aristocratic connections:
true
Formative occupation:
Writer / Journalist
Election occupation:
Magazine editor
Parentage:
Arthur Tree and Countess Beatty
Notes:
None
Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Parliamentary Secretary
Who's Who volume:
3

References

Rush ID:
6026
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q7365334
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. TREE, Arthur (1897-1976)

Constituencies

  1. Harborough

    Party: Conservative
    Year of election: 1933*
    Date of election: 28 November 1933
    Nature of election: By-election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1945
    Date of exit: 5 July 1945
    Party: Conservative
    Nature of exit: Electoral defeat
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: None known
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1936

    to R.S. Hudson, as Minister of Pensions

  2. PPS 1936-1937

    to R.S. Hudson, as Parliamentary Secretary at Ministry of Health

  3. PPS 1937-1938

    to R.S. Hudson, as Secretary of Overseas Trade Department

  4. PPS 1940

    January-May 1940; to Sir John Reith

  5. PPS 1940-1941

    to Alfred Duff Cooper, as Minister of Information

  6. PPS 1941-1943

    to Brendan Bracken, as Minister of Information

  7. Parliamentary Secretary 1945

    May-July 1945; Ministry of Town and Country Planning

Schools

  1. Winchester

Marriages

  1. Field, Nancy

    Year: 1920

  2. Peabody, Mary Endicott Fitzgerald

Parties

  1. Conservative Party member

Clubs

  1. Buck's Club

  2. Turf Club

  3. White's Club