Stephen Twigg

Mr Stephen Twigg

Rush ID: 680

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Parliamentary Secretary
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
680
MNIS ID:
167
Wikidata Entity ID:
Q272041
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. TWIGG, Stephen (1966- )

Constituencies

  1. Liverpool West Derby

    Party: Labour
    Year of election: 2010
    Date of election: 6 May 2010
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 2019
    Date of exit: 6 November 2019
    Party: Labour
    Notes: None
  2. Enfield Southgate

    Party: Labour
    Year of election: 1997
    Date of election: 1 May 1997
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 2005
    Date of exit: 5 May 2005
    Party: Labour
    Notes: None

Ministerial offices

  1. Parliamentary Under-Secretary of State 2002-

    Department for Education and Skills

  2. PPS 2001-2002

    to Robin Cook, as Leader of the House