Stuart Russell

Mr Stuart Hugh Minto Russell

Rush ID: 8253

Details

Born:
18 January 1909
Died:
c. 31 October 1943
Birth place:
U.K.
Gender:
Male
Ethnicity:
Unknown
Religion:
Unknown
Aristocratic connections:
true
Formative occupation:
Army officer
Election occupation:
Stockbroker
Parentage:
Sir Charles Lennox Sommerville Russell and the daughter of the Hon. Hugh Elliot
Notes:
Died October 1943, of illness while on active service.
Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
3

References

Rush ID:
8253
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q7627055
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. RUSSELL, Stuart (1909-1943)

Constituencies

  1. Darwen

    Party: Conservative
    Year of election: 1935
    Date of election: 14 November 1935
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1943*
    Date of exit: c. 1943*
    Party: Conservative
    Nature of exit: Death
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: None known
    Notes: Exit October 1943.

Ministerial offices

  1. PPS 1936-1937

    to Sir Philip Sassoon, as Under-Secretary of State for Air

  2. PPS 1937-1938

    to Sir John Simon, as Chancellor of the Exchequer

Higher education

  1. Trinity College

    Graduated

Schools

  1. Rugby

Parties

  1. Conservative Party member

Clubs

  1. Carlton Club

  2. Brooks's Club

  3. Pratt's Club