Ioan Evans

Mr Ioan Lyonel Evans

Rush ID: 8632

Details

Born:
c. 1 July 1927
Died:
10 February 1984
Birth place:
U.K.
Gender:
Male
Ethnicity:
White
Religion:
Unknown
Aristocratic connections:
false
Formative occupation:
Clerk
Election occupation:
Lecturer/Co-op Organiser to 1964
Parentage:
Unknown
Notes:
Born July 1927
Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Speaker/Deputy
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
8632
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q6061783
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. EVANS, Ioan (1927-1984)

Constituencies

  1. Cynon Valley

    Party: Lab. & Co-op.
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1984*
    Date of exit: 10 February 1984
    Party: Lab. & Co-op.
    Nature of exit: Death
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: Regional
    Notes: None
  2. Aberdare

    Party: Lab. & Co-op.
    Year of election: 1974²
    Date of election: 10 October 1974
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: Lab. & Co-op.
    Nature of exit: Boundary revision
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: Regional
    Notes: None
  3. Birmingham Yardley

    Party: Lab. & Co-op.
    Year of election: 1964
    Date of election: 15 October 1964
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1970
    Date of exit: 18 June 1970
    Party: Lab. & Co-op.
    Nature of exit: Electoral defeat
    Sponsorship: Co-op
    Constituency connections: Area
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1964-1966

  2. Whip 1966-1968

  3. Comptroller of the Royal Household 1968-1970

Higher education

  1. University of Wales, Swansea

    Graduated

Schools

  1. Llanelli Grammar

Marriages

  1. (Name unknown), unknown

Parties

  1. Labour and Co-operative member

Political organisations

  1. Tribune member

  2. Co-operative movement member

Local governments

  1. West Bromwich Borough Council

    member

    Educ Committee-co-opted