Douglas Thomson

Sir James Douglas Wishart Thomson

Rush ID: 8648

Details

Born:
30 October 1905
Died:
3 January 1972
Birth place:
U.K.
Gender:
Male
Ethnicity:
Unknown
Religion:
Unknown
Aristocratic connections:
false
Formative occupation:
Company director
Election occupation:
Company director
Parentage:
Sir Frederick Thomson, Bart, MP, and Constance Hotson
Notes:
Succeeded as Baronet in 1935. Succeeded his father as MP in 1935.
Knighthood/Dame:
Awarded in 1935
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
8648
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q16078875
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. THOMSON, Sir Douglas (1905-1972)

Constituencies

  1. Aberdeen South

    Party: Conservative
    Year of election: 1935*
    Date of election: 21 May 1935
    Nature of election: By-election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1946*
    Date of exit: 4 November 1946
    Party: Conservative
    Nature of exit: Resignation
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: Direct
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1939

    June-October 1939; to William Mabane, as Assistant Postmaster-General

  2. PPS 1939-1940

    to Sir John Gilmour

  3. PPS 1940

    April-May 1940; to R.S. Hudson, as Minister of Shipping

  4. PPS 1940-1941

    to Ronald Cross, as Minister of Shipping

  5. PPS 1941-1942

    to J.J. Llewellin, as Parliamentary Secretary at the Ministry of War Transport

Higher education

  1. University College

    Graduated

Schools

  1. Eton College

Marriages

  1. Douglas, Bettina

    Year: 1935

Relationships

  1. Son of Frederick Thomson

Parties

  1. Conservative Party member

Clubs

  1. Carlton Club

  2. New Club, Edinburgh