Harold Macmillan

Mr Maurice Harold Macmillan

Rush ID: 4867

Details

Born:
10 February 1894
Died:
29 December 1986
Birth place:
London, U.K.
Gender:
Male
Ethnicity:
White
Religion:
Unknown
Aristocratic connections:
true
Formative occupation:
Company director (newspapers/publishing)
Election occupation:
Writer / Journalist
Parentage:
Unknown
Notes:
None
Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Cabinet minister
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
4867
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q128985
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. MACMILLAN, Harold (1894-1986)

Peerages

  1. 1st Earl of Stockton

    New hereditary

    1984

Constituencies

  1. Bromley

    Party: Conservative
    Year of election: 1945*
    Date of election: 14 November 1945
    Nature of election: By-election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 1964
    Date of exit: 15 October 1964
    Party: Conservative
    Nature of exit: Retirement
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: None known
    Notes: None
  2. Stockton-on-Tees

    Party: Conservative
    Year of election: 1931
    Date of election: 27 October 1931
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 1945
    Date of exit: 5 July 1945
    Party: Conservative
    Nature of exit: Electoral defeat
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: None known
    Notes: Whip withdrawn June 1936-July 1937
  3. Stockton-on-Tees

    Party: Conservative
    Year of election: 1931
    Date of election: 27 October 1931
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 1945
    Date of exit: 5 July 1945
    Party: Conservative
    Nature of exit: Electoral defeat
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: None known
    Notes: Whip withdrawn June 1936-July 1937
  4. Stockton-on-Tees

    Party: Conservative
    Year of election: 1924
    Date of election: 29 October 1924
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1929
    Date of exit: 30 May 1929
    Party: Conservative
    Nature of exit: Electoral defeat
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: None known
    Notes: None
  5. Stockton-on-Tees

    Party: Conservative
    Year of election: 1924
    Date of election: 29 October 1924
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1929
    Date of exit: 30 May 1929
    Party: Conservative
    Nature of exit: Electoral defeat
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: None known
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Stockton-on-Tees

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1923
    Date of election: 1923-12-06 00:00:00 UTC
    Nature of election: General election
    Party: Conservative

Ministerial offices

  1. Prime Minister 1957-1963

  2. Chancellor of the Exchequer 1955-1957

  3. Secretary of State for Foreign Affairs 1955

  4. Minister of Defence 1954-1955

  5. Minister of Housing 1951-1954

  6. Secretary of State for Air 1945

  7. Minister 1942-1945

    NW Africa

  8. Under-Secretary 1942-1943

Higher education

  1. Balliol College

    Graduated

Schools

  1. Eton College

Marriages

  1. Cavendish, Lady Dorothy Evelyn

    Year: 1920

Relationships

  1. Grandfather of David Faber

  2. Father of Maurice Macmillan

Parties

  1. Conservative Party member

Political organisations

  1. Primrose League member

  2. UNA member

  3. PEP member

  4. Central Council National Union member

Clubs

  1. Athenaeum

  2. Carlton Club

  3. Beefsteak Club

  4. Buck's Club

  5. Pratt's Club

  6. Turf Club