Barry Henderson

Mr Barry Henderson

Rush ID: 9318

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
9318
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q4864299
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. HENDERSON, Barry (1936- ? )

Constituencies

  1. Fife North East

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1987
    Date of exit: 11 June 1987
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Fife East

    Party: Conservative
    Year of election: 1979
    Date of election: 3 May 1979
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: Conservative
    Notes: None
  3. Dunbartonshire East

    Party: Conservative
    Year of election: 1974¹
    Date of election: 28 February 1974
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1974²
    Date of exit: 10 October 1974
    Party: Conservative
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Dunbartonshire East

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1970
    Date of election: Thu 18th Jun 1970
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
    Notes:
  2. Edinburgh East

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1966
    Date of election: Thu 31st Mar 1966
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
    Notes:

Ministerial offices

  1. PPS 1984-1987

    to Economic Secretary to the Treasury