George Brown

Mr George Alfred Brown

Rush ID: 8546

Details

Born:
2 September 1914
Died:
2 June 1985
Birth place:
U.K.
Gender:
Male
Ethnicity:
White
Religion:
Unknown
Aristocratic connections:
false
Formative occupation:
Sales representative
Election occupation:
Trade Union official
Parentage:
George Brown
Notes:
None
Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Cabinet minister
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
8546
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q334073
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. BROWN, George (1914-1985)

Peerages

  1. Baron George-Brown of Jevington

    Life

    1970

Constituencies

  1. Belper

    Party: Labour
    Year of election: 1945
    Date of election: 5 July 1945
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1970
    Date of exit: 18 June 1970
    Party: Labour
    Nature of exit: Electoral defeat
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: None known
    Notes: None

Ministerial offices

  1. Parliamentary Secretary 1947-1951

    Ministry of Agriculture

  2. Minister of Works 1951

    May-October 1951

  3. Secretary of State for Economic Affairs 1964-1966

  4. Secretary of State for Foreign Affairs 1966-1968

    Resigned March 1968

  5. PPS 1945-1947

    to George Isaacs, as Minister of Labour

  6. PPS 1947

    April-October 1947; to Hugh Dalton, as Chancellor of the Exchequer

Schools

  1. (School name unknown)

Marriages

  1. Levene, Sophie

    Year: 1937

Relationships

  1. Brother of Ronald Brown

Parties

  1. Labour Party member

    -1976

    Deputy Leader 1960-1970

Political organisations

  1. Co-operative movement member

  2. Fabian Society member

Trade unions

  1. Transport and General Workers Union member