Ronald Cross

Sir Ronald Hibbert Cross

Rush ID: 8875

Details

Born:
9 May 1896
Died:
3 June 1968
Birth place:
U.K.
Gender:
Male
Ethnicity:
White
Religion:
Unknown
Aristocratic connections:
false
Formative occupation:
Merchant banker
Election occupation:
Merchant banker
Parentage:
Unknown
Notes:
None
Knighthood/Dame:
True
HighestOffice:
Non-Cabinet minister
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
8875
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q2165584
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. CROSS, Sir Ronald (1896-1968)

Constituencies

  1. Ormskirk

    Party: Conservative
    Year of election: 1950
    Date of election: 23 February 1950
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 1951*
    Date of exit: c. 1951*
    Party: Conservative
    Nature of exit: Resignation
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: None known
    Notes: Exit February 1951.
  2. Rossendale

    Party: Conservative
    Year of election: 1931
    Date of election: 27 October 1931
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1945
    Date of exit: 5 July 1945
    Party: Conservative
    Nature of exit: Electoral defeat
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: None known
    Notes: None

Ministerial offices

  1. Whip 1935-1937

  2. Lord of the Treasury 1937

  3. Vice-Chamberlain of the Royal Household 1937-1938

  4. Parliamentary Secretary 1938-1939

    Board of Trade

  5. Minister 1939-1940

    Ec Warfare

  6. Minister 1940-1941

    Shipping

Schools

  1. Eton College

Marriages

  1. Emmott, unknown

Parties

  1. Conservative Party

Clubs

  1. Carlton Club